Народно Читалище „Събуждане 1895” с. Врачеш
Село Врачеш е изградено върху основите на антично селище
Село Врачеш е изградено върху основите на антично селище, за което свидетелстват десетки археологически паметници на културата.
То е най-голямото и най-старо селище в ботевградския край и е регистрирано за данъци още през 1430 година според документ, съхранен в ориенталския отдел на Народната библиотека „Св.св.Кирил и Методий”- София.
През 1820 г. в селото е открито училище…
Будни хора са врачежани. Жаждата им за просвета и култура е неутолима. През 1820 г. в селото е открито училище, където учителите са били не само просветители, но и носители на нови идеи. През 1891 г. е проведено първото театрално представление „Многострадална Геновева”, където ролите са играни от мъже- предимно учители и общественици.
3 Март 1895 г.
Години наред учители и ученици чувстват нуждата от читалище с библиотека. Такова е основано на 3 Март 1895 година, по инициатива на учителя и свещеник Тодор Василев Крилатски, който е избран за председател на читалището. Назовали го „Събуждане” за да се събуди българския дух, преоткривайки рода, фолклора и обичаите си.
37 книги
Тридесет и седем книги положили началото на библиотеката, а сбирките на читалищните дейци ставали в дирекцията на училището или в частни домове, където години наред се съхранявала библиотеката.
Нова училищна сграда
През 1922 година в селото е построена и открита нова училищна сграда. По инициатива на учителите Петър Арнаудов и Димитър Танев гимнастическия салон със сцена е използван и от читалищните дейци за театрални представления, сказки, вечеринки и други изяви.
Започва развитие на нови читалищни дейности
През 1947 година е създадена певческа група с ръководител Мара Танева, а 1973г.- певческа група с ръководител Ангелина Болярска. През 1949 година,музикантът Цвятко Георгиев създава четиригласен смесен хор. Негови деригенти през годените са Бонка Големанова с корепетитор Веселин Умников,Анатолий Живков, Петър Калудов и Татяна Цонкова. Същата година е създадена мъжка и тамбурашка група с ръководител Дечко Дечев. От 1970 г. до 1988 г. ръководител на тамбурашкия състав е Петър Цолов Петров
Традицията на певческото изкуство е продължена от фолклорна група „Мургаш”,създадена през1992 г.по инициатива на Цветанка Илчева. Групата работи
През 1954 година е създадена танцова трупа под ръководството на Петър Ценев.
През 1984 г. хореографката Ваня Петрова и корепетитора Петър Петров създават Детски танцов състав, а през 1995 година учителката Албена Русева създава Детски хор към читалището.
През 2003 г. е основана детска група за модерни танци с ръководител Поля Начева.
През 2006 г. е създадена детска вокална група за автентичен фолклор под ръководството на народната певица Снежана Борисова. Същата година е създадена и група за стари градски песни с ръководител Георги Нецовски.
Разцвет на читалищната дейност
На 24 Май 1963 година, се открива новата читалищна сграда. Настъпват години на разцвет на читалищната дейност.
Център на дейността на читалищата от край време е читалищната библиотека. Нейното състояние отговаря на реалните потребности на хората от селото, но има още какво да се желае.
Тя разполага с интернет в читалнята с обособени 2 работни места. Старае се да приобщи читателите и особено учащите към книгите и ползването на библиотеката за информационен център за знания. В читалнята се предлага освен безплатно ползване на интернет, отпечатване и сканиране на документи. Библиотеката при читалището разполага с фонд – 20 074 единици.
Творческата визия на читалището през годините бе очертана от следната художествена дейност на любителските формации
Address
Област СОФИЯ
Община БОТЕВГРАД
Село НОВАЧЕНЕ
Адрес "Московска" 4, п.к. 2147
Opening hours
-
понеделник9:00 - 18:00
-
вторник9:00 - 18:00
-
сряда9:00 - 18:00
-
четвъртък0:00 - 0:00
-
петък9:00 - 18:00
-
съботаClosed
-
неделяClosed